"Земельна реформа" старт з 01 липня 2021 року.

Мабуть, кожний чув про "земельну реформу"  та що вже зовсім скоро вона почне діяти. Давайте разом розбиратись, що зміниться і як вона вплине на кожного українця.

Відповідно до ст. 14 Конституції України,  Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.  Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.



Таким законом є Земельний кодекс та Закон "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".


Відповідно до ст. 121 Земельного кодексу, Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:


а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;


б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;


в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;


г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;


ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;


д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.


Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю)."


Із 01 липня 2021 року, відповідно до закону №552 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення" дозволяється вільний продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення.



Для того щоб із 01 липня 2021 року купити або продати земельну ділянку сільськогосподарського призначення необхідно виконати наступні вимоги:


1. Угоди про перехід права власності на земельні ділянки укладаються в письмовій формі та нотаріально посвідчуються.


2. Угоди повинні містити:


а) назву сторін (прізвище, ім'я та по батькові громадянина, назва юридичної особи);


б) вид угоди;


в) предмет угоди (земельна ділянка з визначенням місця розташування, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму тощо);


г) документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку;


ґ) відомості про відсутність заборон на відчуження земельної ділянки;


д) відомості про відсутність або наявність обмежень щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням (застава, оренда, сервітути тощо);


е) договірну ціну;


є) права та обов'язки сторін;


ж) кадастровий номер земельної ділянки;


з) момент переходу права власності на земельну ділянку.".



При чому один громадянин не зможе придбати більше 100 га землі "в одні руки" , але це обмеження тимчасове до  01.01.2024 року.


P/S/ -  у наступних публікаціях розглянемо Використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв) та Спадкування паїв.


 



 
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net